Sağlık

İlk Gece Korkusuna Yenik Düşmeyin

En Yeni Müzikler

Özellikle geleneksel toplumlarda, ilk gecenin bir kâbus olacağı korkusu, bilinçaltında acı çekeceği saplantısı gibi hiçbir gerçekle bağdaşmayan korkular silsilesi insanların özellikle en güzel olması beklenen geceyi berbat etmektedir.

Kulaktan dolma, hiçbir gerçekliği olmayan bilgiler,  insanların kafalarında bu bilgilerle harmanlanarak kendi yarattıkları bir senaryoya dönüşür. Bu senaryo o kadar büyür ki sonunda ciddi anlamda vajinismus denilen somut bir hastalığa ve cinsel ilişkiye girememe sorunlarına  dönüşür. İlişki sırasında, bedende korku ile salgılanan bir panik oluşur. Bu panik hafife alınmayacak belirtilerle gelir. Kalp çarpıntısı, nefes almakta zorlanma, kasılma gibi tepkiler yalnızca o geceyi değil, tedavi edilmezse ömür boyu üstesinden gelinemeyecek kâbuslara dönüşür. Böyle bir durumda vücut yaşanan herhangi bir acıya tepki vermez, yaşayacağını varsaydığı bir acıya tepki verir. Bu durumda bu fizyolojik bir hastalık değil, tamamen psikolojik destek ile çözülmesi gereken psikolojik bir rahatsızlığa dönüşmektedir. Böyle bir hastalığın tedavisi, psikolojik destekle sağlanmaktadır. Psikolojik tedavi sonunda vücudun gevşemesi sağlanır ve kadınlar kendilerini bu konuda daha rahat hissedebilirler.

Vajinismus Tedavisinde Erkeğin Rolü Çok Büyük

Vajinismus teşhisinin koyulması durumunda en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.  Zaman kaybetmek,  bugün vajinismus olan hastalığı uzun vadede başka psikiyatrik hastalıklara dönüştürerek içinden çıkılması çok daha zor durumlara sokabilir. Vajinismus teşhisi koyulan kadın, bu hastalığı ile tek başına mücadele etmek yerine durumu eşine anlatarak ortak bir çözüm aranması ve birlikte mücadele etmesi hem hastalığın kısa sürede iyileşmesini hem de kadının psikolojik saplantılarını ortadan kaldıracaktır. Ancak bu durumda olan bir kadının en büyük yardımcısı ve tedavinin çözümünün önemli bir parçası hem erkektir hem de erkeğin kadına yaklaşımıdır. Bu süreçte erkeğin zorlayıcı davranışları kadının tedavisini tamamen zora sokan bir davranış olacaktır.

 

Evlilik Öncesi Cinsel Eğitimin Vajinismus Üzerinde Etkisi

Özellikle dar ve muhafazakâr çevrelerde daha fazla yaşanan ilk gece korkusu, deneyimsiz gençlerin en büyük kâbusları olmaktadır. Toplumda yanlış bilinen, ilk gece ve gerdek gecesi senaryoları, insanların yaşamını etkisi altına almaktadır. Bu kâbus, muhafazakâr ve geleneksel toplumlarda, kadının bakire olup olmamasından kaynaklanan bir beklenti özellikle kadınlar açısından büyük bir toplumsal baskı oluşturmaktadır. Dolayısıyla vajinismus hastalığı, tek başına kadın ve erkeği ilgilendiren bir hastalık değil kadından beklentisi olan bütün aile bireylerini ilgilendirmektedir. Üstelik bu beklentilerin beklentilerini karşılayacak biçimde geçtiğinin kanıtını istemeleri de işin başka bir hastalıklı boyutudur. Bu durumlar, yalnızca kadının uzun vadeli cinselliğini etkilemekle kalmıyor erkeklerde de sertleşme ve erken boşalma gibi hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu hastalık ve toplumsal baskının getirdiği rahatsızlığın çözümü, evlilik öncesi cinsel takıntıların gündeme getirilip konu hakkında yayınlar okuyarak veya psikolojik destek alarak bu sorunun hastalık halinden çıkartılıp çözümlenmesi ve sağlıklı bir cinsel yaşamın sağlanmasıdır.

Yorum Yap