Müzik

Görkem Ağar ”Evde” Albümünün Çıkış Şarkısı ‘Morning Waltz’ Etiketiyle Tüm Dijital Platformlarda Yayında

Görkem Ağar’ın piyano bestelerinin ve düzenlemelerinin bulunduğu, minimalizmden caza, geleneksel tınılardan klasik batı müziğine geniş bir çerçeveyi barındıran “Evde” albümü Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

GÖRKEM AĞAR’IN İLK SOLO ALBÜMÜ “EVDE”

Görkem Ağar’ın piyano bestelerinin ve düzenlemelerinin bulunduğu, minimalizmden caza, geleneksel tınılardan klasik batı müziğine geniş bir çerçeveyi barındıran “Evde” albümü Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

İsmini piyanistin parçalarını yarattığı evinden ve dinleyicilere seslendirdiği ”Evde” konserlerinden aldı. Ağar’ın bestelerinin her biri bir film sahnesini canlandıran çarpıcı hikayelere sahip. Çağdaş klasik müzik türünde bestelerinin yanı sıra çok yakından bildiğimiz ‘Çanakkale’ ve ‘Cemilem’ türkülerini orijinal hikaye örgüleri içinde yaptığı düzenlemelerle seslendiren Ağar, albümde Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı İzmir Marşı’na ve temasından dört bölümlük bir çeşitleme yazdığı İstiklal Marşı’na da yer verdi.

Bunların yanında Brezilya orijinli iki düzenlemesinden biri dinleyicileri bir Brezilya karnavalına götürürken diğeri de Berimbau ve Mas Que Nada parçalarını geleneksel Türk ezgileri ile harmanlayarak İstanbul’a getirdi.

Görkem Ağar Kimdir?

Denizli doğumlu Görkem Ağar, müziğe 10 yaşında piyano ile başladı. Müzik hayatının başından itibaren besteler ve düzenlemeler yapan piyanist, eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında Doç. Rüya Sünder Şentürk’ün öğrencisi olarak sürdürdü ve kendi döneminde Ustalık seviyesinden mezun olan tek öğrenci olmaya hak kazandı.

Bir yandan İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Ağar, 2018 yılının başında tüm geliri eğitim ve çocuklarla ilgili yardım kuruluşlarına bağışlanmak amacıyla mekan ayırt etmeden dinleyiciler ile genç müzisyenleri buluşturan Evde Konser organizasyonunu kurdu. 2018 yılında organizasyonla birlikte veya bireysel olarak kendi orijinal çalışmalarını anlatılı-konser tarzında seslendirdiği ondan fazla konser verdi.

Bu konserler İstanbul, Denizli ve Recife’de(Brezilya) gerçekleşti. Çalışmaları çağdaş klasik müziği tarzının yanı sıra Türk ve Brezilya geleneksel müzikleri ile minimalizm ve progresif müzik türlerinden unsurlar barındırmaktadır. Eserleri ile TRT radyolarına konuk olan Ağar’ın, 2019’un Şubat ayında besteleri ve düzenlemelerinden oluşan ilk piyano albümü “Evde” yayınladı. Kariyerine piyanist, besteci, aranjör ve piyano/müzik teorisi eğitmeni olarak devam etmekte iken, eğitimini film müziği besteciliği alanında yüksek lisans yaparak sürdürecek.

Yorum Yap