tempobet
Müzik

SIRMA’nın Coming Undone’ın Akustik Versiyonu Tüm Dijital Platformlarda

Haziran ayında yayınladığı ilk Türkçe şarkısı “Belki Bir Gün” ile alternatif pop müzik dünyasında bir anda gündeme oturan, son teklisi “Coming Undone” ile Apple Music’in dünya çapında yayın yapan radyo istasyonu Beats 1 tarafından keşfedilen SIRMA, ilk akustik çalışması “Coming Undone (Acoustic)”i paylaşıyor.

Haziran ayında yayınladığı ilk Türkçe şarkısı “Belki Bir Gün” ile alternatif pop müzik dünyasında bir anda gündeme oturan, son teklisi “Coming Undone” ile Apple Music’in dünya çapında yayın yapan radyo istasyonu Beats 1 tarafından keşfedilen SIRMA, ilk akustik çalışması “Coming Undone (Acoustic)”i paylaşıyor.

KARİYERİNİ AMERİKA’DA SÜRDÜRÜYOR

İstanbul’da doğup büyüyen, Berklee College of Music’te eğitim almak üzere 2009 yılında Amerika’ya taşınan SIRMA, şimdi üstün yetenek vizesiyle yaşadığı New York’ta kariyerini sürdürüyor. Hem şarkı yazarı, hem aranjör, hem de prodüktör kimliğiyle birikimini ve tecrübelerini müziğine akıtan SIRMA, taze ve güçlü bir sesten çok daha fazlası.

ÇALIŞMANIN BİR ÇOĞU KENDİSİNE AİT

Brooklyn’deki evinde kurduğu mütevazı stüdyosunda, sözünden müziğine, düzenlemesinden kayıtlarına kadar tek başına yarattığı “Belki Bir Gün” ile Spotify Viral 50 Türkiye listesine 3 numaradan giriş yaparak dikkatleri üzerine çeken SIRMA’nın “Coming Undone” adlı çalışması, Amerika’lı müzisyenler Megan Dervin- Ackerman ve Myles Avery ile birlikte yarattığı bir şarkı. Şarkının akustik versiyonu ise, SIRMA’nın sadece düzenlemesinden ve prodüksiyonundan değil, aynı zamanda mix ve mastering’inden de sorumlu olduğu ilk çalışması.

ŞARKI ÇIKMADAN AKUSTİK FİKRİ AKLIMA GELMİŞTİ

“Coming Undone”ın akustik versiyonunu yayınlama fikri, daha şarkı çıkmadan düşmüştü aklıma. Geçtiğimiz yaz İstanbul’dayken, daha önce stajyer olarak çalıştığım Babajim’de aldım bu versiyonun piyano kayıtlarını. Ben çaldım, Adham Farid kayıtları aldı. Sonra New York’a döndüm, kayıtları dinledim ve dinledikçe, kemanlar canlandı hayalimde… Fakat bütçem de kısıtlı, ne yapsam diye düşünürken, Stephen Colbert’in The Late Show’unda hem gitar hem de keman çalan arkadaşım Maddie Rice’ı davet ettim bir gün evimdeki stüdyoma… Dedim bak ben böyle iki partisyonlu bir keman aranjmanı yazdım, her partisyon için 3’er kayıt alacağız, sonra ben öyle bir mix’leyeceğim ki, senin tek bir kemanından bir yaylı orkestrası oluşturmuş olacağız… O da kırmadı beni, fazla fazla aldık kayıtları. Üstüne vokalimi kaydettim, evimdeki vokal kabinimde, tek kanal… Sonra günlerce, azar azar, kulaklarımı dinlendire dinlendire uğraştım mix ve mastering aşamasıyla… Ekipmanlarım çok kısıtlı, akustiği şahane bir stüdyom da yok henüz, ama ses mühendisliği her şeyden önce kulak eğitimiyle alakalı bir meslek bence.

Bu süreçte ben de kulağımı sadece bir müzisyen gibi değil, aynı zamanda bir ses mühendisi gibi kullanma fırsatı yakaladım. İçime sinene kadar çok uğraştım, ama değdi”, diye anlatıyor SIRMA “Coming Undone (Acoustic)”in yaratım sürecini.

Sırma Müzik etiketiyle yayımlanan Coming Undone”ın akustik versiyonunu tüm  dijital müzik platformlarında bulabilirsiniz.

Yorum Yap