Dj Emre Tekin: Radyocu Olmasam Ekonomist Olurdum

Röportaj17 Mart 2015 07:44
Dj Emre Tekin: Radyocu Olmasam Ekonomist Olurdum
A
a

Küçük Yaşlarda Öğretmeninin Annesine Fatma Hanım Bu Çocuk Radyo Yutmuş Demesiyle Radyoculuğa Merakının Başladığını Açıklayan Dj Emre Tekin İle Güzel Bir Röportaj Yaptık...

DJ EMRE TEKİN RÖPORTAJI (ALİ ÇETİN 2015)

KÜÇÜK YAŞLARDA ÖĞRETMENİNİN ANNESİNE FATMA HANIM BU ÇOCUK RADYO YUTMUŞ DEMESİYLE RADYOCULUĞA MERAKININ BAŞLADIĞINI AÇIKLAYAN DJ EMRE TEKİN İLE GÜZEL BİR RÖPORTAJ YAPTIK

Emre bey kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz ? Nasıl birisisiniz ? Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?


Bilmiyorum neden ama çevremdekiler bana hep yaşam formu demiştir. Belki de içimde sürekli dinamik bir yapı olmasının sebebi budur. Hayatım boyunca beni mutlu eden tek şeyin konuşmak ve konuştuklarımın birileri tarafından dinlenlendiğini bilmek olduğunu keşfeden biriyim aslında. Bununla birlikte insan tanıyıp farklı dünyalara dahil olmayı da ayrı seviyorum.

RADYOCULUĞA MERAKIM KÜÇÜK YAŞLARDAN

Neden radyo ? Sizi radyoculuğa yönelten ne oldu ? Bu süreçte ne gibi sıkıntılar yaşadınız ?

Küçükken Veli toplantılarında anneme ‘Fatma Hanım bu çocuk radyo yutmuş hiç susmuyor ‘ dediklerinde sanırım radyocu olmama bir ışık yakılmış oldu. Bunun biraz daha gerisine gidersek babam uzun yıllar yurt dışındaydı tabi o zamanlar telefon büyük lüks bu sebeple annem sesimi 90’lık kasete kaydedip babama gönderirdi bu yüzden kendi kendime konuşma yeteneğimi farkında olmadan çok küçük yaşta bana aşılamış oldu. Sonrasında okuldaki özel günlerin sunuculuğu ilede mikrofonla tanıştım. Ama şöyle bir gerçek var ki hiçbir zaman elime fırça alıp haber spikeri taklidi yapmadım :)

Derken doğup büyüdüğüm şehir izmir’de bir radyo radyo programcısı aradığı sırada bir hevesle başvurdum ve biranda kendimi tekrar mikrofon başında buldum.

Bu ilkede yeteneğinizle birşeyler yapmak o kadar zor ki bende hep bununla ilgili sıkıntılar yaşadım. İşin profesyonelliğine hakim olmayan kişilerin kuralları altında birşeyler öğrenip kendi dünyamı yaratmak beni zorlayan tek şey oluyor.

Eskiden kimse isminizi bilmiyordu. Size Beta olarak biliyorlar, hatta isminizi bile tahmin etmeye çalışanlar oluyordu. Bu size rahatsızlık veriyormuydu ? Bu fikir nasıl aklınıza geldi ?

Radyoculuğa hiç herkes beni tanısın bilsin gözüyle bakmadım aslında. Tek istediğim bu işi iyi yaptığımın düşünülmesi ve yaptıklarımın doğru kanallara ulaşmasını sağlamak oldu. Ama işin içine girince radyocu kimliği ile anılmak bu işin etiketini olumlu olarak kullanmak bambaşka bir haz oldu.

RADYOCU OLMASAYDI EKONOMİST OLURDUM

Radyoculuk yapmasaydınız. Hangi meslek grubuna yönelir ve yöneltilmek zorunda bırakılırdınız ?

Üniversite eğitimimi ekonomi üzerine tamamladım. Eğer radyocu olmasaydım yine çok konuşan sıra dışı bir ekonomist olabilirdim.

Radyo ve Radyoculuk sürecinde, size kimler destek oldu ? Destek olmayanlarda duyduğunuz ve sizi en çok kıran ve üzen görüş hangisiydi ?

Bu süreçte meslek içinde olan olmayan birçok insandan hep destek gördüm açıkçası genelde herkes mikrofon başında bambaşka bir emre tekin olduğumu ve kendimi en iyi orada iade ettiğimi farketti ve beni yüreklendirdi. Ailem başta olaya pek sıcak bakmasa da şimdi beni sonuna kadar destekliyor. Sonuçta benim mutu olduğumu farkettiler şuan tüm yayınlarımı takip ediyorlar.

Destek olamayan kısmı içinse söyleyeceğim tek şey işi bilen herkes doğru yolda olduğumu söylemiştir. Kendince destek olmayanların niyetinin sadece kişisel korkular ve başarının hazımsızlığı olarak görüyorum.

Ben hakkını vererek radyocu olmak istiyorum ” diyen bir kişi nerden başlamalıdır ? Ne gibi süreçlerden geçerse yeni beta doğabilir ?

Bunu hep söylerim küçük yerde yıldız olmak çok daha kolaydır. Bu yüzden ilk önce yerel radyolar doğru bir ilk adımdır.

Hayatınızın diğer bölümlerinde radyo ve radyoculuğunuzu nasıl kullanıyorsunuz ? Kullanıyorsanız işe yarıyor mu?

Birçok organizasyonda profesyonel sunuculuk yapıyorum ulusal bir radyoda programız devam ediyor  ayrıca gece club’lerde DJ’lik yapıyorum benim tarzım electro dans müziği (EDM ) evim’de bulunan stüdyom’da kendi çalışmalarımı ve sanatcılarından gelen acapella’larıda değerlendiriyorum  bunlar hep stüdyonun bana verdiği özgüvenden kaynaklıdır. Aynı zamanda bana farklı bir bakış açısı kazandırdı. Örnek vermek gerekirse bir sinema filminde insanlar kamera karşısındaki ana karakterlere bakarken ben her zaman arkada duran yada yürüyen kişilere baktım. İnsanların farketmediği detayları farketmeyi bu sayede öğrendim. Bu da programlarımda işlediğim sıradan konuların sıradışı bir hal almasını sağladı.

Unutamadığınız bir radyo anı / anılarınız var mı ? Biraz bahsedebilir misiniz?

Hayranı olduğum ve sürekli şarkılarını çalıp dinlediğim bir sanatçının yayınıma konuk olması ve akabinde çok yakın arkadaşım olması radyoya dair hayatımdaki en güzel anıdır sanırım.

Şu ana kadar bulunduğunuz radyolar içinde ” işte kendimi buldum ve bana çok şey kattı ” dediğiniz bir kurum veya kişi varmı ? Onlar hangileridir ?

Her çalıştığım radyoda yeni şeyler öğrendim tüm olumsuzlukların içinde kendime olumlu çıkarımlar yaptım. Kiminden şarkı seçimlerinin inceliklerini kiminden prodüksiyon yapmayı kiminden doğru konuşmayı ama hep birşeyler katmaya çalıştım. Malum bu işin bir sonu yok hergün yeni bir şey öğreniyor insan.

SosyeteAlemi hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Bazen bazı şeyleri haykırmak istersiniz ya sesiniz çıkamaz ya da birşeyler tutar sizi işte SOSYETE ALEMİ bize haykırma fırsatı veriyor inanıyorum ki bu uzun uzun yıllar devam edecek . Müzik hayatımızda varoldukça ve radyoculuk bizim tutkumuz oldukça sizlerin her adımına katkı sağlamak ta bize düşen en büyük görev oluyor. Hepnize sonsuz teşekkürler.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Sizce Sahnede En iyi Dans Eden Kadın Şarkıcı Kim?

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


SosyeteAlemi.com - En Sosyetik Magazin Haber Sitesi