İbrahim Akgün

İBRAHİM AKGÜN 1988 yılında İstanbul'da doğmuş, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Üsküdar Musiki Cemiyeti gibi kurumlarda Şan ve Ses Eğitimi almış bir sanatçıdır. Halkla İlişkiler ve Medya bölümü mezunu, yerel kanallarda 100'ü aşkın canlı yayınlar hazırlayan ve sunan, Ulusal Magazin, Onur Akay Medya ve Sosyete Alemi haber sitelerinde köşe yazarı olan İbrahim Akgün; vüsatli ve güçlü sesi, geniş repertuvarı, Arap tarzı yorumu ve söz-müzik üretme yeteneği ile Türkiye'nin ve Orta Doğu'nun yeni star adayıdır.

YUSUF SAMET ÇAKIR RÖPORTAJI

Bir siyasetçi, bir yazar, bir gönül adamı... Kibar, beyefendi, asil kişiliği ile sevgili Yusuf bu hafta konuğum :) "Gönül Hane" 'yi ve çalışmalarını anlatacak bizlere... Teklifimi geri çevirmedi sağolsun... DİNLİYORUZ :

A
a
Seni biraz tanıyabilir miyiz?

Gümüşhane Kelkit 1989 doğumluyum, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans mezunuyum, Eyüp'te ikamet ediyorum. Mürekkep Kokan Eller Başkanıyım. 

Yazarlığa nasıl başladın? İlk profesyonel deneyimin neydi?

Ortaokul da, lise de, yazmayan yazar olarak tanımlıyorum kendimi anlık duygu birikimimi yazmak yerine o an kim varsa yanımda onla paylaşıyordum. Üniversite de bir kaç denemem oldu. Hatta bir senaryo yazdım ve filmini çektik. Benim için yazarlık eğitimden sonra başladı. 2010 yılında köşe yazarlığına başladım bir çok sitede haftalık olarak yazılarımı paylaştım, 2013 yılında kırklar kulübü yayınevinden 28 şubat 1 darbe 40 gölge, iki usta 40 çırak isimli iki denemem çıktı. Bu denemelerden sonra kendimi profesyonel olarak hissettiğim ilk çalışmam ulusal bir gazete bir dönem yazdığım köşe yazılarıydı ilk yazdım da Yeni Türkiye ve Milli Siyaset olmuştu."İNSANIN İLK YURDU EVİDİR"


Gönül Hane kitabından bize bahseder misin?

Gönül Hane sıcak içimizden ve yaşadıklarımızdan bizden biri gibi olan bir kitap. İçinde 10 öykümüz var bu öykülerin içinde şiirler ve sözler mevcut. Okuyanlara kendi yaşadıkları anıları hatırlatan bir ayrılık, hüzün ve aşk kitabı.


Neden " Gönül Hane ???

İnsanın ilk yurdu evidir. Aşk öyle bir duygudur ki sahiplenmen gerekir onu gönülünün hanesinin sahibi olması gerekir. Gönlüme düşen bir hisse biz orda bir oda değil haneyi verdik, millet olarak da bu çömereliğimizi hepimizin yaptığını gördüğüm için gönül hane ismini kitaba daha çok yakıştırdım.


"BU KİTAP BENİM ÖZ EVLADIMDIR"

Kitabının basılmış halini eline alınca ne hissettin? Senin üretimin.... Senin eserin...

Elime aldığımda sanki küçük bir çocuğu kucağıma vermişler gibi oldu afalladım, heyacanlandım evet tarifi zor bir duygu ama şunu anladım ki insan kendinden olan bir kağıt parçası dahi olsa ona dünyalar kadar sevgi veriyor. Bu kitap benim öz evladımdır 😊  


Yazarlığının yanında sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyorsun. Sosyal Sorumluluk neden önemli?

Biz kendi kültürel mirasından bir medeniyet inşa etmiş bir milletiz geçmişte de olduğu gibi atalarımızın bize mirası olan paylaşmayı vakfiyeciliği gelecek nesillere de taşımayı umut ediyoruz. Sosyal Sorumluluk Projelerimizde her sene bir konu üzerine odaklanıyoruz ilkine Mürekkep Kokan Eller ile 2014 yılında başladığımız bağımlılık projelerimizde o dönem toplumun bilinçlenmesi ve bu bonzai denilen illete karşı kullanıcısı, satıcı, nötr olanı birlik olması ve tepki göstermesi gerekliydi biz bunu bir nebzede olsa başardık. Sosyal sorumluluk projeleri bizim için topluma olan vatandaşlık görevimiz bundan dolayı önemli ama işin sivil toplum tarafına bakarsak bu tarz uygulamalı projelerle toplum bilinçlendiriliyor ve kaybedilen yada kaybedilmeye yakın insanlar kurtarılıyor işte bundan dolayı önemli diye biliriz.

Bir ara benim de taşın altına elini koyduğum hatta şarkısını yaptığım, senin de Başkanı olduğun "Mürekkep Kokan Eller" i anlatır mısın?

Öncelikle "İrade Sende" isimli parça için size tekrar teşekkür ederim. Hala programlarda teşekkür yada selamlama konuşmalarında bu parçayı kullanmayı tercih ediyorum. Sahneye çıkmadan önce bana güç veriyor( Çok mutlu oldum ne yalan söyliyeyim). Mürekkep Kokan Eller 30 Ağustos 2014'de toplum sorunlarına çözüm üreten projeleri üretmek için eyüp sultanda kuruldu. Her sene bir konu ile o dönemin en büyük illeti ile mücadele etmeye çalışıyoruz. 2015 kitap okuma ve edebiyat, 2016 engelsiz hayat, 2017 ekran bağımlılığı yılımız bunların dışında yardım projelerimiz de devam ediyor. 2016 yılında vizyon projemiz diye ifade ettiğimiz mürekkep kokan 33 el projemizi icra ettik bu projemizde 33 yazar, 33 edebiyat çınarını anlattı 12 tane yazarımız Türkiye'de isim yapmış usta yazarlardan, 21 yazarımız da onlara çırak olma cesaretini göstermiş amatörlerden oluştu. Bu projeyle geçmişi andık ve geleceğe tanıtma görevini üstlendik. Anadolu da 50'ye yakın okula kırtasiye malzemesi yardımında bulunduk. Kütüphaneler kurmaya devam ediyoruz. Martta salon programlarımız inşallah tekrar başlayacak.


"HEDEFİMİZ TÜKETEN TÜRKİYE'NİN, ÜRETEN GENÇLERİNİ YETİŞTİRMEK"

Mürekkep Kokan Eller 'in hedefi nedir?

Tüketen Türkiye'nin Üreten gençlerini yetiştirmek, idealist, ülkesine güvenen ve bu uğurda kendini yetiştiren ilim irfan ve bilim konularında yararlı işler yapa bilecek insanları bir araya getirerek onlara destek olan bir kurumuz. Toplumun sorunlarına çözüm arayan insanlarız en büyük hedefimiz toplum sorunlarını ortada kaldırmaktır. 

Tüm bunların yanında siyasi de bir karaktersin. Siyasi çalışmaların hakkında bilgi alabilir miyiz? Ve ülkemizin son yaşadığı süreç hakkında önerilerin ve görüşlerin nelerdir? 

Bölümüm itibariyle içinde olduğum bir konu her vatandaş gibi bende siyasete meraklıyım 2 yıldır her hangi bir şekilde görev almıyorum öncesinde çeşitli görevlerde bulundum. İstanbulda çeşitli ilçe başkanlıklarında 15 temmuz söyleşilerim olacak. Ülkemiz 16 nisan da yeni geleceğini oylayacak istikrarsız bir sistemden istikrarlı bir sisteme geçeceğiz biz bunu böyle dediğimizde çocuk zekasıyla bir cevap alıyoruz ya işte 14 yıl istikrarsız mı geçti diye. Buradaki bahsi olan istikrarsızlık 28 şubattan, 2002 yılına kadar olan koalisyonlar dönemi bu gereği ve tehditi inkar edemeyiz evet bugün tek başına iktidar var ama ya yarın ne olacak koalisyonlara mahkum mu edeceğiz ülkemizi çift başlı bir sistem bürokrasiyi tıkıyor devlet hızlı karar alıp uygulaya bilmeli ülkem için geleceğimiz için Evet diyeceğim. 

Bir yazar, bir gönül insanı, bir siyasetçi olarak son sözlerini ve yaklaşan proje ve çalışmaları dinleyebilir miyiz?

Sizlere ve sitenize öncelikle çok teşekkür ederim. Mart ayında nasip olursa Mürekkep Kokan Eller ile salon ve panel programlarımız başlayacak burada da toplum psikolojisini mercek altına alacağız. Mürekkep Kokan 66 El projemize start vereceğiz. Tüm okuyucularınızı ve sizi Gönül hanemde ağırlamaktan mutluluk duydum.

Ben de önce kendi adıma sonra sizler adına teşekkür ediyorum ve mutluluğumu belirtiyorum. Gayet açık,net ve anlaşılır bir söyleşi oldu. Yusuf Samet Çakır!a nezaketi, beyefendiliği ve röportaj teklifimi kabul ettiği için tekrar teşekkür ediyorum. "Gönül Hane" 'ye bol satışlar diliyorum. Yolu, bahtı açık olsun...

Sevgi ve saygılarımla...

İbrahim Akgün

sosyetealemi.com/İstanbul
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Sizce Sahnede En iyi Dans Eden Kadın Şarkıcı Kim?

arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


SosyeteAlemi.com - En Sosyetik Magazin Haber Sitesi