Müzik

İlham’ın ilk Teklisi Toza Sor Tüm Dijital Platformlarda Yayında

İlham’ın Garaj Müzik etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Toza Sor” müzik sevenlerin beğenisine sunuldu.

İlham’ın Garaj Müzik etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Toza Sor” müzik sevenlerin beğenisine sunuldu. Adını John Fante’nin aynı adlı romanından alan “Toza Sor”, içinden çıkılmaz hallerin ve kaybetmenin anlatısı niteliğinde bir şarkı.

Söz ve müziği İlham’a ait olan şarkının düzenlemesi ve mix mastering’i Atiberk’e ait. Yönetmenliğini Atiberk, görüntü yönetmenliğini İlham’ın üstlendiği Toza Sor’ın klibinin dış çekimleri Kerpe Kayalıkları’nda yapıldı. Klipte yer alan çizim ve resimleri yapan Büşra Kıraç, klibe de eşlik etti. Styling’i Ömer Dede üstlendi.

TOZA SOR

Kaç defa vurulmalı
Sakat bir at yaşıyorsa
Vuran kim ne fark eder
Ölümü böyle yakınsa

Hiç mi şans hiç mi umut
Yoktu harcananlara
Kanıt yoksa elinde
Bak şu tozlu hayata

Toza sor kurşuna sor
Kadın kim o adam kim
Toza sor bana değil
Ruhunu kaybeden kim

Toza sor kurşuna sor
Kadın kim o adam kim
Toza sor bana değil
Ruhunu kaybeden kim

Kaç defa kırılmalı
Kemik aynı yerinden
Acı geçer tamam da
Kim çıkar en derinden

Hiç mi şans hiç mi umut
Yoktu harcananlara
Kanıt yoksa elinde
Bak şu tozlu hayata

İlham Kimdir?

Müziğe lise yıllarında gitar çalıp şarkı söyleyerek başlayan İlham, üniversite yıllarında farklı mekanlarda sahne almaya başladı.Aynı zamanda şarkı yazmaya başladı. İstanbul’a döndüğünde bir yandan farklı tarzlarda sanatçılara gitarda eşlik ederken diğer yandan İstanbul ve başka şehirlerde sahne almaya devam etti.

Solo ve akustik performanslara ağırlık vermeye başladığında hikaye anlatıcılığı ve şarkı yazımı üzerine okumalar ve çalışmalar yaptı.2014 yılında Bülent Ortaçgil’in Şarkı Yazımı derslerine katıldı.

Ozanlık geleneğinin içinde anadolu hikaye ve ezgileriyle büyüdüğü yıllarda Victor Jara’dan Leonard Cohen’e Fikret Kızılok’tan Eric Clapton’a farklı tınıları keşfetti.Bu ona aynı duygulara dokunan farklı bakış açıları kazandırdı.
İlham uzun zaman yazdığı şarkıların ve sözlerin olgunlaşmasını bekledi.İsmini John Fante’nin romanından alan “Toza Sor” bu bekleyişin ilk hikayesiydi.

Yorum Yap